Breakfast Rice Cakes

posted in: Breakfast, Portables | 2

In addition to my sweet rice cakes I usually make for my rides, I wanted to add in a savory option as well to mix things up. Because most bars and gels out there are 99% sweet, it’s not surprising how quickly that gets old. Whoever thought that all pre-packaged energy snacks should be sweet should be kicked in the balls. There have been plenty of times in the middle of my rides where I’ve been craving something savory. Thus, I decided to go with a very simple bacon and egg breakfast rice cake to pair with my blueberry chocolate coconut cakes.

While my rice was cooking, I prepped my bacon and eggs. I went with some thick cup strips of maple bacon but any variety of bacon will do just fine. You can never go wrong with bacon. Except turkey bacon. That stuff isn’t real bacon. Don’t cheat on bacon with “other” bacons.

2013-10-18 20.17.00

Scramble together an egg.

2013-10-18 20.25.41

Once the rice is cooked, mix the rice together with egg and salt.

2013-10-18 20.34.51

I added some soy sauce in place of salt but you could do either. Or both. It’s your life.

2013-10-18 20.37.30

Lastly, chop up the bacon into little pieces and fold in to your mixture. Season with salt and sugar to taste.

2013-10-18 20.42.25

Place onto a baking sheet and pack down the rice as best you can.

2013-10-18 20.44.58-2

I also made some of my blueberry chocolate coconut rice cakes while I was at it. Calories don’t exist on the weekends.

2013-10-18 20.58.19

The bacon and egg rice cakes came out pretty well to my surprise. You can even make these for breakfast and eat them on your commute to work. Next time I’ll try adding a bit of hot sauce or maple syrup to kick things up a notch.

I also did a quick price check to see how much each bar actually costs to make.

Bacon: 3.99 / 10 = $0.399 a strip

Eggs: 1.79 a dozen / 12 = $0.15 per egg

Rice: 5.99 / 50 = $0.12 a cup

Things such as soy sauce, hot sauce, salt and pepper are not taken into consideration because that stuff is really all to taste so it’s difficult to calculate exactly how much goes into each bar. Plus that stuff is practically free. Steal some from your friends.

For 4 bars, I used 2 strips of bacon, 1 egg, and 1.5 cups of rice. 0.399 x 2 + 0.15 + 0.12 x 1.5 = $1.128 for 4 bars. Thats $0.282 per bar! Smart.

Yes, it does take some time to make but it is well worth it in the end.

2 Responses

  1. That’s awesome! Thank you for sharing the cost per bar! Time to start making rice cakes and less buying energy bars!

    • Glad I could help! It is definitely way cheaper to make your own bars. Plus, they taste and work 100 times better than any store bought alternative.

Leave a Comment